Zubni implanti Novi Sad
Postupak ugradnje zubnih implanta
Koja je cena zubnih implantata?
Cena ugradnje zubnih implanta u Stomatološkoj Ordinaciji Jelača iznosi od 500€.
U mogućnosti smo da ponudimo našim pacijentima da izaberu između nekoliko vrsta implantata. Svi oni su izrađeni od titanijumskih legura, sertifikovani i potpuno bezbedni.
Želite saznati više o zubnim implantatima? Pročitajte odgovore na najčešća pitanja.
Zubni implanti – sve što ste oduvek želeli da znate!
Kliknite na željeno pitanje.
O samim zubnim implantima
- Šta su zubni implanti?
- Od čega se prave implanti?
- Da li su implanti sigurni i bezbedni?
- Od kada postoje implanti za zube?
- Koji su najbolji implanti?
- Koje su posledice gubitka zuba:
- Koje su prednosti zubnih implantata?
- Da li implanti mogu da nose totalnu protezu?
- Šta je mini implant?
Ugradnja zubnih implantata
- Da li ugraditi most ili implant?
- Zašto ugraditi implante?
- Kada treba ugraditi implante za zube?
- Da li mogu biti prestar za ugradnju implanta?
- Ko može ugraditi zubne implante?
- Da li se keramički zub cementira za implant?
- Kako se vrši ugradnja implantata za zube?
- Da li boli ugradnja implantata?
- Šta da očekujem ako prođe dejstvo anestezije?
- Koliko dugo traje ugradnja implanta?
- Šta se dešava dok implantat ne zaraste?
Nakon ugradnje
- Koliko dugo traje srastanje implanta?
- Kako jesti posle postavljanja implantata?
- Da li organizam može da odbaci zubni implant?
- Koliko dugo traju implanti?
- Kako očuvati implante?
- Kako će implanti uticati na moj život?
1. Šta su zubni implanti?
Implantat je titanijumski šraf koji se ugrađuje u kost vilice i koja vremenom srasta sa njim, a služi kao alternativa za izgubljeni zub. Predstavljaju vrhunac napretka moderne stomatologije jer je pacijentima data druga šansa da nadoknade stalne zube. Oni su trajno rešenje za gubitak zuba jer se funkcionalno i strukturalno povezuju sa kostima vilice.
2. Od čega se prave implanti?
Implanti se danas prave od biokompatibilnog metala – Titanijuma koji ima sposobnost srastanja sa kosti tj. osteointegracije. Ovo je materijal koji ljudski organizam dobro prihvata. Otporan je na koroziju, što znači da ne menja svoja fizičko-hemijska svojstva pod dejstvom tkivnih tečnosti i metabolita u organizmu.
3. Da li su implanti sigurni i bezbedni?
Da, dentalni implantati su u potpunosti bezbedni po ljudsko zdravlje. Sama ugradnja zubnih implantata je jednostavna, bezbolna i brza hirurška procedura, koja se obavlja pod lokalnom anestezijom.
4. Od kada postoje implanti za zube?
Zubni implantati se već dugo koriste, a cela procedura njihove ugradnje i delotvornosti je ispitana i dokazana. U savremenoj stomatologiji postali su standardan način u zbrinjavanju pacijenata. Kad su u pitanju zubni implanti, iskustva pacijenata su izuzetno pozitivna.
5. Koji su najbolji implanti?
Poznatije marke implantata su Biohorizons, Nobel Biocare, Straumann, Zimmer Dental, Implant Direct, C-Tech, Bredent, a proizvođači garantuju visok kvalitet. Stomatološka Ordinacija „Jelača“ koristi američke Biohorizons implantate koji su jedni od najkvalitetnijih implantata prisutnih na tržištu.
6. Koje su posledice gubitka zuba?
Kao posledica gubitka jednog ili više zuba u dužem vremenskom periodu mogu se javiti:
- Promene u donjoviličnom zglobu usled spuštanja zagrižaja
- Pomeranje susednih zuba u prazan prostor što otežava kasniju protetsku rehabilitaciju
- Atrofija (gubitak) koštane mase, jer ne postoji zub u funkciji
- Poslednje, ali ne i manje važno je estetski nedostatak
7. Koje su prednosti zubnih implantata?
Zubni implanti imaju sledeće prednosti:
- omogućavaju savršeno žvakanje hrane
- vraćaju perfektnu moć govora
- Čuvaju se susedni zubi, jer nema potrebe za njihovim brušenjem
- preveniraju gubitak koštane mase
- predstavljaju najbolju zamenu za izgubljene zube u estetskom, funkcionalnom i svakom drugom smislu
- najdugotrajnija su zubna nadoknada, kojom rešavate problem bezubosti na duže vreme
- čine da izgledate mlađe
- biokompatibilni su, tako da nema osecaja stranog tela
8. Da li implanti mogu da nose totalnu protezu?
Da. Implanti mogu služiti i kao nosači akrilatne totalne proteze.
9. Šta je mini implant?
Mini implanti su posebna vrsta implanata koje karakteriše mali prečnik, i ugrađuju se u kost vilice koja je resorbovana u tolikoj meri da je nemoguće postavljanje konvencionalnog implanta.
Ugrađuju se u kost obično donje vilice i izvanredno su rešenje za pacijente koji teško nose donju totalnu protezu. U samoj protezi se nalaze retencione kapice, dok je implant oblika kugle. Zahvaljujući takvom dizajnu, proteza se bukvalno zakopča poput drikera i rezultat je velika stabilnost i nemogućnost pomeranja proteze.
10. Da li ugraditi most ili implant?
Implant je uvek bolje rešenje. Kod implanata nije potrebno brusiti susedne, zdrave zube. Rešavaju sve probleme koje ima pokretna proteza kao što su pomeranje, estetika i dalji gubitak kosti.
11. Zašto ugraditi implante?
Implanti su apsolutno indikovani kod nedostatka jednog zuba, jer se njihovom ugradnjom izbegava brušenje zuba. Kod totalne bezubosti to je mogućnost nošenja mosta što za pacijenta predstavlja neuporedivo komfornije rešenje. Savremeni trendovi nalažu očuvanje prirodnog zuba kad god je to moguće, ugradnjom implanata ne oštećujemo preostale zube, već samo nadoknađujemo one koji su izgubljeni.
12. Kada treba ugraditi implante za zube?
Dentalni implantati predstavljaju idealno resenje kod nedostatka jednog ili vise zuba, a takodje su veoma efikasni kod pacijenata koji nose totalne proteze pri cemu znacajno doprinose njenoj stabilizaciji.
13. Da li mogu biti prestar za ugradnju implanta?
Ne. Ugradnja implantata se ne obavlja kod dece, iz razloga što su njihove vilice još uvek u fazi rasta i razvoja.
14. Ko može ugraditi zubne implante?
Ugradnja zubnim imlantata preporučljiva je svim odraslim ljudima čije je opšte zdravstveno stanje dobro. Ukoliko ste oboleli od nekih težih oboljenja, svakako se posavetujte sa Vašim lekarom i stomatologom. Potrebno je i da se pridržavate uputstava Vašeg stomatologa nakon intervencije, a ona se tiču uglavnom higijenskih navika. Pre ugradnje zubnih implantata vrši se detaljna analiza 3D ortopana ili CBCT snimka odgovarajuće regije, na osnovu čega se određuje tačan položaj implantata.
15. Da li se keramički zub cementira za implant?
Keramički zub se ne cementira za implant, nego se na implant postavlja abatment ili suprastruktura, na koje se potom cementira keramički zub. To se obavlja posle izvesnog vremena od same ugradnje implanta, obično 4-6 meseci.
16. Kako se vrši ugradnja implantata za zube?
Pre same hirurške procedure vrši se analiza 3DCBCT snimka vilice, pri čemu se određuje vrsta imlantata, neophodnost augmentacije (nadoknade) izgubljene kosti, njihove dimenzije i oblika. Sam postupak obuhvata nekoliko faza:
- Podizanje mukoperiostalnog režnja
- Priprema ležišta za implant
- Samu ugradnju implanta
- Ušivanje rane
Posle hirurške intervencije se čeka određeni period oseointegracije (vreme potrebno da implant „sraste“ sa kosti).
Druga faza je:
- Otkrivanje implanta, postavljanje gingiva formera i konačno suprastrukture,
U drugoj fazi se uzimaju otisci za krunice, koje se posle izrade cementiraju.
17. Da li boli ugradnja implantata?
Ne! Ugradnja implantata je u potpunosti bezbolna, jer se obavlja pod lokalnom anestezijom. Period posle je praćen samo osećajem blage nelagode, i to vrlo kratko.
18. Šta da očekujem ako prođe dejstvo anestezije?
I nakon prolaska dejstva anestezije, ne javlja se jači bol, s obzirom da nakon ugradnje implanta ne ostaju rane. Slab osećaj nelagodnosti koji se može javiti rešićete uzimanjem uobičajenih anelgetika.
19. Koliko dugo traje ugradnja implanta?
Ceo proces ugradnje implanta se obavlja u jednoj intervenciji. Trajanje intervencije zavisi od toga koliko implanata se ugrađuje i na koja mesta se postavljaju.
20. Šta se dešava dok implantat ne zaraste?
Kada se obavi ugradnja zubnih implantata, potrebno je od tri do šest meseci da se implant učvrsti u kosti, posle čega će se stomatološka intervencija nastaviti izradom mostova i krunica. Da pacijenti u tom periodu ne bi bili bez zuba, izrađuje se privremena krunica. Moguće je da u nekim slučajevima do konačnog rešenja dođe i pre ovog roka, a vrlo brzo nakon ugradnje implanta.
21. Koliko dugo traje srastanje implanta?
U donjoj vilici oko 4 meseca, a u gornjoj približno 6 meseci.
22. Kako jesti posle postavljanja implantata?
Prvo vreme nakon ugradnje implantata poželjno je jesti meku, kašastu hranu, koja neće povređivati ni iritirati zube i desni. Kada prođe oporavak, a prema instrukcijama Vašeg stomatologa, moći ćete jesti uobičajenu hranu.
23. Da li organizam može da odbaci zubni implant?
Odbacivanje implantata od strane organizma se dešava u izuzetno retkim slučajevima. Ako pacijent ne boluje od težih bolesti i ako se pridržava saveta stomatologa nakon ugradnje, odbacivanje implantata je svedeno na minimun.
24. Koliko dugo traju implanti?
Zubni implantati su najdugotrajnija zamena za prirodne zube. Njihov vek je svakako preko 10 godina, te ovom vrstom zubne nadoknade rešavate problem nedostatka zuba na duži vremenski period. Ukoliko se prate uputstva stomatologa, uz pravilne higijenske navike, mogu da traju doživotno.
25. Kako očuvati implante?
Održavanje oralne higijene je najvažnije za očuvanje implantata. Ovo podrazumeva redovno pranje zuba pastom i čišćenje zuba koncem, jer se implanti ponašaju baš kao i prirodni zubi. Pored toga, baš kao i kada imate prirodne zube, i osobe koje imaju ugrađene implante moraju da odlaze na redovne stomatološke preglede, kako bi kontrolisali stanje zuba, implanata, usne duplje.
26. Kako će implanti uticati na moj život?
Zubni implantati će svakako poboljšati Vaš život. Najpre, biće Vam omogućeno da normalno žvaćete hranu i normalno govorite. Zatim, nećete osećati nikakvu nelagodu u ustima. Na kraju, ali ne manje važno, Vaš osmeh će ponovo biti lep, jer implantati imaju izgled prirodnih zuba. Samim tim, bićete opušteniji, samopouzdaniji i zadovoljniji!